देउवा चौंथो पटक, चालिसौं प्रधानमन्त्री हुँदै

467

काठमाडौं । शेरवहादुर देउवा आज चौंथो पटक प्रधानमन्त्री हुँदै छन् । मुलुकको चालिसौ प्रधानमन्त्रीका रुपमा व्यवस्थापिका संसदले आज नयाँ प्रधानमन्त्री का रुपमा आज उनलाई चयन गर्दैछ । प्रधानमन्त्रीमा नेपाली कांग्रेसका सभापति शेरबहादुर देउवाबाहेक कसैको पनि उम्मेदवार नपरेकाले उनी बिना प्रतिस्पर्धा प्रधानमन्त्री हँुदैछन् ।
हाल सम्म प्रधानमन्त्रीका एक्ला उम्मेदवार देउवाको पक्षमा झण्डै दुई तिहाई मत देखिएको छ । प्रमुख विपक्षी दल नेकपा एमाले संसद अवरोध हटाउन सहमत भएपछि प्रधानमन्त्री निर्वाचनको बाटो आजका लागि खुलेको हो । संसदको बैठक मंगलबार दिउँसो १ बजे बोलाइएको छ ।
संसद नियमावली अनुसार एक मात्र उम्मेदवार भएपनि निर्विरोध घोषणा गर्न नमिल्ने भएका कारण देउवाका प्रस्तावक, समर्थकले बोल्ने र देउवालाई प्रधानमन्त्रीमा निर्वाचित गरियोस् भन्ने प्रस्ताव निर्णयार्थ पेश गरिने छ ।
प्रधानमन्त्रीमा निर्वा्चित हुने कुल सदस्य संख्या ५९३ को बहुमत अर्थात २९७ मत प्राप्त हुनुपर्छ । देउवाको पक्षमा झण्डै दुई तिहाई समर्थन जुट्ने सम्भावना छ । देउवा सभापति रहेको कांग्रेसका २०६ सांसद छन् भने माओवादी केन्द्रका ८१, राप्रपाका ३७, फोरम लोकतान्त्रिकका १६ र फोरम नेपालका १५ सांसद छन् । यस्तै २४ सांसद रहेको राष्ट्रिय जनता पार्टीले पनि देउवालाई समर्थन गर्ने सम्भावना छ ।

तीन सांसद भएको नेकपा संयुक्त, एक एक सांसद भएका अखण्ड नेपाल र समाजवादी जनता दल देउवाको उम्मेदवारीमा समर्थक नै बसेका छन् ।