जव केटाहरुमा कण्डम खाने लत बस्यो

2229

भक्तपुर । पश्चिम बंगालमा केटाहरू कन्डमको लतमा लागेका छन् ।
विश्वभर विभिन्न यौन रोग रोकथामका लागि प्रयोग गरिने कण्डम प्रयोगको लत नभएर बंगालका युवा कण्डम खान थालेका हुन् । हाल बंगालमा स्वादयुक्त कण्डमको बिक्री निकै तीव्र गतिमा बढेको बताइएको छ ।
रक्सी र चुरोटको नशाबाट तपाई सचेत हुनुपर्छ । चरेस–गांजा पनि तपाइलाई थाहा होला । त्यहाँ केही चरम दुर्वेसनीहरू छन् जसले आयोडेक्स वा अमृतञ्जन जस्ता ह्वाइटनर र जेल पनि प्रयोग गर्छन् । तर पश्चिम बंगालका केही दुर्वेसनीहरूले यो सबै छोडेका छन । रिपोर्टका अनुसार यहाँ मानिसहरु कण्डमको लतमा लागेका छन् । हो, पश्चिम बंगालको दुर्गापुरका केही केटाहरू यो नशाको लतमा परेका छन् ।
पछिल्ला केही दिनमा दुर्गापुर सिटी सेन्टर, विधान नगर, बेनाचिटी र मुचिपारामा स्वादयुक्त कण्डमको बिक्रीमा तीव्र वृद्धि भएको बताइएको छ । यो खुलासा तब भयो जब एक पसलले आफ्नो दैनिक ग्राहकलाई सोधे कि उसले यति धेरै कन्डम किन किन्दै छ ? उनले दिएको जवाफले सबैलाई चकित पारे ।
वास्तवमा, उनले नशाको लागि यस्तो गरेको बताए ।
एसडव्लु हिन्दी लेख्छ नेशनल लाइब्रेरी अफ मेडिसिनको जर्नलमा प्रकाशित अनुसन्धानका अनुसार स्वादयुक्त कण्डममा सुगन्धित यौगिकहरू हुन्छन् जुन अल्कोहलमा टुक्रिन्छ । यसको लत धेरै खराब हुन सक्छ । यस्ता यौगिकहरू अन्य धेरै चीजहरूमा पनि पाइन्छ । उदाहरण को लागी, डेंड्राइट ग्लू।

रसायनशास्त्रका शिक्षकका अनुसार तातो पानीमा कण्डमलाई लामो समयसम्म राख्नाले यसको सुगन्धित यौगिकहरू निस्कन्छ । यी यौगिकहरू रक्सीमा परिणत हुन्छन् । जसले नशा निम्त्याउँछ ।
दुर्गापुरका एक मेडिकल पसलका मालिक भन्छन्, ‘पहिले ३ देखि ४ वटा कण्डम बेचिन्थ्यो । तर अहिले पसलबाट कण्डम हराउँदै गएका छन् ।
यो खबरले मानिसहरुलाई चिन्तित बनाएको छ । चाँडै युवाहरूको ठूलो समूह यो लतको चपेटामा पर्न सक्ने आशंका छ । साथै, यो नशा स्वास्थ्यका लागि पनि निकै खतरनाक हुन्छ । उदाहरणका लागि, तपाईलाई श्वासप्रश्वाससम्बन्धी रोगहरू, मस्तिष्कमा क्षति, हृदयघात र कलेजो–मृगौला क्षति हुन सक्छ ।